Uzupełnienie bazy gier RM 2000/2003

Od opublikowania naszej bazy gier RM2k/3 minął kawał czasu i dzięki aktywności scenowiczów wciąż była ona uzupełniania. Dopiero jednak ostatnie dwa miesiące oraz moje nieustannie nagabywanie sprawiły, że uczyniliśmy wspólnie poważny krok w celu sprawienia, że baza stanie się kompletna. Poniżej prezentuję listę produkcji wraz z krótkim opisem, które w ciągu tych dwóch miesięcy znalazły się na naszych łamach. A nowe już czekają za rogiem!

  1. 3-rd War – prawdopodobnie (sic!) kontynuacja Witch Quest. Niegrywalne.
  2. AkwaHorror – demo mocno eksperymentalnego survival horroru od Akwarelka.
  3. Akwahorror2 – druga odsłona ciekawie pomyślanych, choć według niektórych przekombinowanych horrorów autorstwa aktywnego swego czasu Akwarelka. Do tego pełna wersja!
  4. Asgaroth – niedokończone „tech” demo autorstwa Kvacha. Urzekają w nim, zwłaszcza jak na tamte czasy, bardzo dobrze wykonane mapki.
  5. Avenroth Saga – demko RPG-a autorstwa Volfgara Frosthammera, nieznanego szerzej scenowicza. Gra mocno inspirowana jest klimatem i grafikami serii Disciples.
  6. Bitwa o Honor – wulgarny aż do porzygu, wydany w 2002 roku wyznacznik tego, jak nie używać przekleństw w RM.
  7. Bracia de Posaran – wydane w tym roku demo, które swój początek ma w 2013 r. W założeniach angażująca historia o konflikcie tytułowych braci w zniszczonym przez Zagładę świecie.
  8. Carelstone – niesławne demo RPG-a Dragomira, którego z uwagi na brak grafik nie mogę do końca sprawdzić.
  9. Cień Światłości – Najpiękniejsza Przygoda – niegrywalny z uwagi na braki w plikach (robiłem, co mogłem) kawałek RPG-a, do tego z masą błędów i brakiem polskiej czcionki.
  10. Citizen of Thor – wyjątkowo atrakcyjne wizualnie (choć nieco przegadane) intro RPG-a Kikuta, w którym autor pokazuje możliwości Powermode.
  11. Concordy – wykonane w wyjątkowej estetyce (przypominającej ostatnią część serii The Legacy of Goku na GBA) demo z gatunku slice of life. Krótkie i mało angażujące, ale warte sprawdzenia z uwagi na niespotykaną w 2004 roku na polskiej scenie grafikę.
  12. Cyckowy Bombowiec – scenowa animacja od Prekiego, kontynuacja Spamthirowego Bombowca.
  13. Czarolandia – pocieszne demko od Zombika opowiadające historię wróżek i ich kota.
  14. Death Knight – pierwsza opublikowana na forum gra Zombika, demo action RPG-a, które stało się podstawą do późniejszej gry Rycerz Śmierci: Zew Krwi.
  15. Deep Secret – jedna z wielu produkcji X-Techa, w których, mimo niedopracowania, widać autentyczną pasję tworzenia w RM.
  16. Dywersja – trailer swego czasu bardzo głośnej produkcji autorstwa Drizzta, na którą czekała niemal cała scena. Z tego co kojarzę, ktoś kiedyś miał funkcjonalne demo, ale wciąż pozostaje zaginione.
  17. Eremia – swego czasu uważany za perspektywiczny, scenowy projekt polegający na tym, że użytkownicy po kolei tworzyli kolejne dni z życia fantastycznej wioski. Pomysł z pewnością wart odrestaurowania, choć pewnie w innej formie.
  18. Green Levithan 2 – druga część serii demonstracyjnych RPG-ów autorstwa Reptile’a.
  19. Iron Dungeons: Nevertven – sympatyczne demo RPG-a Amadika z 2005, w którym autor, topornie bo topornie, ale jednak eksperymentował z własnym menu czy efektami świetlnymi.
  20. Japan Warriors – legendarny projekt, jeden z pierwszych stworzonych w Polsce. Choć prymitywny mechanicznie i wulgarny, jak najbardziej możliwy do przejścia.
  21. Master Quest – demko wyjątkowo niedopracowanego RPG-a od Masato, choć ewidentnie autor miał potencjał na coś więcej (patrz – całkiem spoko mapki).
  22. Misteriasu Kogikoro – Odcinek 1 – pierwszy odcinek serialu animowanego w klimatach japońskich od Ska’cia.
  23. Mystic Forces – jeszcze jedna naiwna i niedopracowana, choć całkiem spora produkcja RPG-owa.
  24. Najlepsze Kampanie SD: Hope – rozbudowana technicznie przygodówka, odrestaurowana i ponownie wydana w tym roku przez użytkownika AkiNebula_e.
  25. Najsilniejszy – klimatyczne demo RPG-a akcji autorstwa X-Techa, w którym widać szerokie inspiracje autora i szereg ciekawych rozwiązań technicznych.
  26. Naprzód – jedna z wielu abstrakcyjnych, zręcznościowych produkcji Charliego Vermina.
  27. Necare – dosyć rozbudowana technicznie strzelanka od Foxera.
  28. Nemezis: Mroczne Wieki – autora ewidentnie miał chrapkę na coś większego, ale za szybko zrezygnował.
  29. O Kurcze (Kurucze w Potrawce) – śmieszna minigierka polegająca na łapaniu kurczaków i ich uśmiercaniu. Uwagę zwraca własne menu główne oraz fakt, że projekt był testowany przez Dudka.
  30. Perfectly Planned – szkielecikowa wariacja od Charliego Vermina, tym razem z autorską grafiką i po angielsku!
  31. Poszukiwane – jeszcze jedna szkielecikowa wariacja Charliego Vermina. W roli głównej – agent Kotekpsotek!
  32. Przygody dzielnego Bambuko – absolutnie zapomniany projekt, który, będąc częścią pierwszą, nigdy nie doczekał się kontynuacji. To wesołkowate, pełne niedoróbek RPG o chłopaku z wioski ratującym świat. Posiada krytyczne błędy, które mogą uniemożliwić przejście.
  33. Punny – ciekawy projekt autora, którego nie udało mi się ustalić, traktujący o… kupie. Dużo autorskich grafik, ale występują też braki, które uniemożliwiają grę.
  34. Redhelorn – projekt, który wywołał swego czasu ogromną masę emocji na scenie. Do dziś zachowała się tylko wersja alfa ze zmianą pór dnia.
  35. Reis Adventure 3 – zapętlone intro trzeciej odsłony przygód Reisa autorstwa Pica. Wygląda zdecydowanie lepiej od swoich poprzedników, wielka szkoda, że autor nie pociągnął tego dalej.
  36. RGDWG Project: Alex IRC Quest – nie do końca udana próba zmierzenia się z mechaniką ABS-a, przyprawiona absurdalnym humorem.
  37. Run and Catch – kolorowe, wesołe demo gry zręcznościowej, w której przechodzimy plansze, zbieramy przedmioty i handlujemy nimi w wiosce. Bardzo sympatyczny projekt.
  38. Rycerz – humorystyczne demo autorstwa znanego youtubera – Dema. Do dziś nie mogę dojść do tego, jakiego RTP używał, bo wciąż się wszystko wykrzacza.
  39. Shoot’n’Play – drobny projekcik w wersji alpha, w którym Super Vegeta mierzył się ze strzelanką w RM-ie.
  40. Sound Of Silence II – najdłuższe, najbardziej pretensjonalne i najbardziej odpychające intro, jakie spłodził użytkownik RM-a. To wielka sztuka!
  41. Spamthirowy Bombowiec – zwariowana animacja około-scenowa autorstwa Prekiego.
  42. Spirit Hunter – radośnie niedopracowane RPG z zatrważającą liczbą błędów ortograficznych.
  43. Super Robot Wars Ω – długo zapomniany projekt autorstwa Gamera2002. Pierwsze polskie taktyczne RPG wykonane w RM, do tego całkowicie grywalne i odwzorowujące mechaniki pierwowzoru!
  44. TACO 5 – zestawienie projektów minigier z piątek edycji TACO,
  45. The Little Heart of Project (2 wersje) – dwa zupełnie różne projekty o tej samej nazwie autorstwa Pica, w zasadzie niczym nie powiązane.
  46. The Magic Stone – kolejne prawie niegrywalne demo, plus dla autora za eksperymenty z CMS-em!
  47. The Veil Story – prawdziwa gratka – nigdy nieopublikowany projekt Pica, będący spin-offem do głównej serii Reis Adventure! Produkcja z uwagi na swoją nieoficjalną wersję posiada błędy, które mogą uniemożliwiać przejście.
  48. Wiedźmin 2.0 – rozbudowana i odświeżona wersja demo gry Dudka, który już znajdowała się w bazie.
  49. Wino Adventure (z wersją 1.5) – pierwsza część (razem z fanowskim pół-sequelem) obrazoburczego RPG, w pewnych kręgach uznawanego za kultowy.
  50. Witch Quest – kolejny niechlujny projekt z 2002 roku, będący jedną z pierwszych prób zmierzenia się z grą RPG.

Zebranie powyższych projektów nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc następujących osób (w kolejności alfabetycznej):

  • Deathwing;
  • Dragon Kamillo;
  • Jazzwhisky;
  • Super Vegeta;
  • X-Tech.

W przewidywalnej przyszłości postaramy się rozszerzyć bazę o nowsze wersje makera. Tradycyjnie, zachęcam do przeszukiwania starych dysków i płyt CD w poszukiwaniu projektów, których lista znajduje się w tym temacie.

Michał „Michu” Wysocki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.