Ranking wpisów RMNewsPL – Lipiec-wrzesień 2023

Kiedy nadchodzi jesień, zaczyna się czas największych żniw pracy w mojej branży zawodowej. Wiele z Was mogło to zauważyć po mojej mniejszej aktywności na scenowym Discordzie.

Zanim się obejrzałam, przywitał mnie październik. Pierwszy tydzień tego miesiąca to idealny czas, aby po godzinach pracy pozwolić sobie na trochę odpoczynku. Dzięki temu na spokojnie mogłam przeanalizować ostatnie 3 miesiące w ramach aktywności na scenowym Facebooku. Tym samym chcę pokazać, że spokojniejsze ostatnie tygodnie na scenie nie są wcale normą w 2023 roku.

To już drugi wpis, w którym wskrzeszam serię rozpoczętą przez Jazzwhisky’ego w ramach RMteki. Tak jak w poprzednim podsumowaniu skupiam się na działań z ostatnich 3 miesięcy pod względem aktywności i reakcji na wpis.

Nie ma co przedłużać – zaczynamy!

Honorowa wzmianka: warsztaty „zGRAJmy To!”

W podsumowaniu kwecień-czerwiec dałam Wam znać, że Zombik współtworzy inicjatywę „zGRAJmy To!” – cyklu spotkań, które koncentrują się na pokazaniu, że gry i książki często idą ze sobą w parze. Wydarzenia odbywają się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chodzieży, którą z pewnością można nazwać polską stolicą dla RPG Makera. W końcu nie ma innej biblioteki, która może się pochwalić własną grą, Quest chodzieski, opublikowaną na ich stronie w 2021 roku.

To właśnie tam Michu, nasz naczelny redaktor RMteki, prowadzi od września praktyczne warsztaty z RPG Makera 2003. To już drugi raz, gdzie w murach biblioteki chodzieskiej początkujący twórcy mogą nauczyć się podstaw obsługi tego programu na żywo. Sam Michu przekazuje na warsztatach wiedzę, którą podsumował m.in. w kursie tworzenia gier. Mam przy tym wrażenie, że sposób nauki na żywo zdecydowanie bardziej trafia do młodszych odbiorców.

Dzięki Michu za wyjście z Makerem na zewnątrz. (I mam nadzieję, że uda się załatwić, aby efekty Waszej pracy były dostępne jako publiczny download!)

Top 5: Projekt Wilczego Miotu znika z Internetu

1 lipca 2023 na forum Gospody grupa Wilczy Miot poinformowała, że po latach pracy ukończyli swój główny projekt, Wiedźmin: Kres Cechu. Produkcja obudziła wielu twórców, którzy powrócili na Gospodę, by podzielić się opinią.

Szczerze mówiąc sama byłam pewna, że premiera głównego projektu Wilczego Miotu znajdzie się w tym rankingu. W końcu tworzenie fanowskiej gry, zwłaszcza w uniwersum docenianym przez wielu Polaków, dawało świetną przepustkę na wyjście z grą poza kręgi sceny RPG Makerze. Do tego nie można odmówić Wilczemu Miotu zaangażowania w marketing – gra krótko po premierze doczekała się kilku let’s playów na Youtube.

Po kilku tygodniach nastąpił jednak twist w tej historii. Gra nie jest dłużej dostępna. Zainteresowana tak nagłym zniknięciem rzuciłam aktualizację jeszcze tego samego dnia na RPG Maker News Polska. Liczyłam, że dzięki temu sprawa się szybko wyjaśni. I stało się: krótko po dodaniu poniższego wpisu na FB, dostaliśmy wyjaśnienie tej dziwnej sytuacji.

Czemu nie można pobrać Wiedźmina: Kres Cechu?

Wilczy Miot od lat zapewniał, że mają pozwolenie na umieszczenie w produkcji luźnych nawiązań do uniwersum znanego z gier CD Project. Przysłowiowy krzyż na drogę miała dać osoba pracująca w firmie, zaprzyjaźniona ze znajomym Wilczego Miotu. Ten, wspierając inicjatywę chłopaków, wykonał im lwią przysługę i po koleżeńsku załatwił im odpowiedź, której nie mogli się doczekać po wysłaniu kilku maili.

Po publikacji pełnej wersji Wiedźmin: Kres Cechu, Wilczy Miot dostał przypomnienie o tym, że oficjalna zgoda nie została im nigdy przekazana. Co więcej, na jeden mail… otrzymali negatywne rozpatrzenie ich prośby, uwarunkowe polityką firmy względem fancontentu. Odpowiedź dostarczono do byłego członka Wilczego Miotu. Ten nie brał udziału dłużej w projekcie, więc uznał, że otrzymanej odmowy nie ma potrzeby przekazywać do obecnego WM. W tym czasie chłopaki, mając aprobatę zyskaną przez osoby trzecie, latami pracowali nad projektem, który nigdy nie powinien powstać.

Co w takiej sytuacji? Jedynym rozwiązaniem było usunięcie downloadu. W efekcie największa premiera tego roku na polskiej scenie przypomina lot Ikara. Wiedźmin Kres Cechu z pewnością wzniósł się wysoko, zwracając uwagę wielu, po czym gwałtownie stracił skrzydła jako utwór zależny od znanej serii. Przynajmniej dzięki temu stali się pewną przestrogą dla innych, jakiej ostrożności wymaga tworzenie fanowskich gier.

Top 4: Podsumowanie działań RMteki w 2022 roku

O tym, jak dużo zajęć wokół inicjatyw było na Scenie przez ostatnie 9 miesięcy, pokazuje najlepiej to, że Michu miał czas na podsumowanie poprzedniego roku… w lipcu. O ile we wstępie skupia się na życiu prywatnym, to brakuje w nim wspomnienia o prowadzeniu przez naszego głównego redaktora Golden Forków 2021/2022 oraz trzeciej edycji TAPE. Udało mu się też w tym czasie znaleźć czas na ponad 9 recenzji i zredagowanie 11 tekstów pozostałego składu redaktorskiego.

Wracając jednak do samego tekstu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie sprawdź podsumowanie 2022 roku! Szczególnie, że zadowalające wyniki wymienione w tekście nie są zasługą samej redakcji. Za sukces RMteki w 2022 odpowiadacie Wy jako odbiorcy naszych treści. Dzięki Waszemu zainteresowaniu mamy ochotę dalej pisać, co przekłada się potem na wyższe liczby w statystykach. Dzięki!

Top 3: Premiera gry Arkana Pirackie Opowieści autorstwa ravenone

Tak jak zapowiadałam w poprzednim rankingu wpisów, przewidywałam, że przynajmniej jedna z premier znajdzie się w tym podsumowaniu. I nie myliłam się – mimo wszystko to właśnie dla takich wydarzeń powstała idea Sceny. Szczególnie gdy po dłuższej przerwie powraca ravenone – twórca znany z serii gier Arkana i założyciel nieaktywnej już inicjatywy Goniec RPG Makera.

Jeśli jeszcze nie wiesz, o czym mowa – z pewnością przegapiłeś premierę jego najnowszej gry, Arkana Pirackie Opowieści. Produkcja skupiona na eksploracji i plądrowaniu lądów sprawdzi się idealnie do ogrywania jesiennymi wieczorami. Bez obaw, nie musisz znać oryginalnej serii. Kiedy włączyłam projekt na pierwsze wrażenie, brak znajomości  Arkany nie przeszkodził w zrozumieniu intra i wczucia się w pirackie nastroje.

ravenone – gratulacje z okazji ukończenia gry i powodzenia przy kolejnych projektach!

Top 2: Recenzja Kryzza Fear & Hunger 2: Termina

Fear & Hunger za sprawą Youtube’a zyskało globalny rozgłos. Co więcej, od 2021 ta popularność nie jest chwilowym trendem wśród livestreamerów. Twitter (a może raczej powinnam już mówić X.com?) wprost oszalał na punkcie tej serii i surowego klimatu stworzonego przez Miro Haverinena.

W tym miejscu muszę aż wspomnieć małą anegdotkę dla tego tytułu. Przechodząc między wystawcami tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi podsłuchałam pewną rozmowę. Nieznana mi osoba powiedziała swoim znajomym, że liczy znaleźć merch właśnie z tej serii, „skoro Fear & Hunger stało się całkiem znane, może się coś trafi”. Nie powiem, mimowolnie się uśmiechnęłam. Miło usłyszeć wspomnienia o makerówkach poza internetowym podwórkiem.

Patrząc na popularność tej serii, nie zaskakuje mnie, że recenzja drugiej części zwróciła uwagę na Facebooku. Fear & Hunger: Termina jest wprawdzie nieco rzadziej wspominane przez fandom gry – mimo to Kryzz w swoim tekście nie traktuje go jako sequela, odcinającego kupony od pierwowzoru. Nie chcę jednak rozprawiać się tutaj ze streszczeniem wszystkich zalet i wad produkcji. Warto przeczytać jego pełną opinię na temat produkcji – zwłaszcza że dzięki lekkości pióra recenzję czyta się naprawdę przyjemnie.

Brawo Kryzz – czekamy na Twoje kolejne teksty!

Wspomniana wyżej osobo z MFKiG 2023 – mam nadzieję, że następnym razem uda się znaleźć merch z Fear & Hunger!

 

TOP 1: Start discorda Amela, Trzecia Opcja

Na koniec przejdźmy do postu, który z pewnością wywołał pewną kontrowersję w ramach Discorda Gospody. Wszystko za sprawą Amela. Dla osób, które nie miały przyjemności siedzieć w ostatnich latach na polskiej scenie Amelanduil to twórca zaczynający przygodę z RPG Makerem w czasach Ultimy. Najczęściej możecie go skojarzyć z projektem Lunatera, który współtworzy z Viuysem. Oprócz tego zajmuje się pixel artem, dzięki czemu na Gospodzie zdobył 1 miejsce w TASC#5 w kategorii Emoji.

Po pewnym czasie Amel podjął decyzję o niezależnej działalności w ramach społeczności RPG Makera. Jednym z katalizatorów był brak przestrzeni, bliskiej strukturą do zagranicznych discordów. W efekcie na początku sierpnia 2023 roku zaprosił wszystkich na swojego Discorda, Trzecią Opcję. Jako że mam z nim dobry kontakt w wiadomościach prywatnych, sama chętnie wyciągnęłam rękę do tego pomysłu oraz zaplanowałam poniższy post, zachowując do dnia premiery informacje na temat nowej inicjatywy.

Powodem, dla którego premiera Trzeciej Opcji wywołała poruszenie na Gospodzie, jest zdanie zachęcające młodych twórców do odwiedzenia nowego Discorda. W tym miejscu chcę podkreślić, że zdanie nie wyszło od Amela. Wyszło za to spod mojej klawiatury. Głównym założeniem było skuszenie osób, które poszukują niezależnych inicjatyw, niewychowanych w erze forów i starych stron.

Po 3 miesiącach za mały sukces Discorda uważam, że Raven i Aru dodali na Trzeciej Opcji link do swojej gry. Pod tematem Danganronpa: LiVe or Die Himi livestreamował swoje przejście w 301 (sic!) wiadomościach. Oprócz tego znajdziecie tam kompletną solucję od Amela dla Komnaty, gry autorstwa BeVoo. Sam Amel podzielił się też tekstem o Inspiracji grami, a także linkuje do  materiałów przydatnych dla młodych twórców.

Amel – powodzenia w rozwoju Trzeciej Opcji!

 

Podsumowanie

Na dzisiaj to wszystko! Jak widzicie, ostatnie 3 miesiące to była zaskakująca podróż po Scenie, dlatego wcale nie zaskakuje mnie długość tego rankingu. Czy spodziewaliście się wszystkich wpisów? Czy brakuje Wam jakiegoś newsa z ostatniego kwartału w tym podsumowaniu? Dajcie znać, co sądzicie!

Dziękuję za kolejną obecność na rankingu wpisów. Zamiast pożegnania rzucam Wam jednak rękawicę. Jesteście gotów razem ze mną i innymi stanąć do pisarskiego wyzwania, przygotowanego przez Deathwinga? Jeśli tak –  widzimy się na TARKA#1!

Marta „puniek” Płoszaj

3 thoughts on “Ranking wpisów RMNewsPL – Lipiec-wrzesień 2023

  1. Inicjatywa Zombika to chyba najlepsza rzecz jaka się nam ostatnio przytrafiła. Jakbyśmy wybierali scenowicza roku 2023 to myślę, że Zombik z czystym sumieniem zasługuje na ten tytuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.