RPG Maker Unite – podsumowanie 2023

Cześć! Wracamy do RPG Makera Unite. Jak zapowiedziałam w ostatnim newsie, ostatni kwartał obfitował w dużo aktualizacji ze strony Gotcha Gotcha Games, łącznie ze zwiększonym ruchem na Twitterze marki. Moja dodatkowa (nie)aktywność w tym zakresie nie sprzyjała w informowaniu na bieżąco o kolejnych poczynianiach wokół nowego silnika.

Dzisiejszy news potraktujmy więc bardziej jako zbiór aktualizacji niż tak dokładną analizę, dobrze? Opieramy się na informacjach zebranych do 3 lutego.

Część tematów może wydawać się dość znajoma, ponieważ omawiałam i analizowałam je przy okazji poprzednich artykułów na RMtece. Przy okazji devlogów pamiętajmy jednak, że część informacji mogła być dość niejasna. Dopiero zobaczenie niektórych funkcji w akcji ułatwi zrozumienie, w jakim kierunku zdecydowali się wyruszyć Gotcha Gotcha Games ze swoim programem.

Dodatkowo, aby nie przeskakiwać między naszą stroną a Twitterem – tweety umieściłam bezpośrednio w poście. Wystarczy przy interesującym dla Was temacie kliknąć w link (pokaż tweet źródłowy), by rozwinąć jego zawartość.

Sprawy organizacyjne

Kiedy premiera?!

Zacznijmy od najważniejszej informacji!

Według początkowych doniesień, Gotcha Gotcha Games mieli wystartować z produktem do końca 2022. Zgodnie z przypuszczeniami wielu osób w społeczności, wstępna premiera wydania do końca 2022 roku została przesunięta w celu dopracowania i optymalizacji silnika. Obecnie możemy spodziewać się premiery RPG Makera Unite wiosną 2023.

Szczerze mówiąc, nie jestem zaskoczona. Od mojej ostatniej aktualizacji minęło sporo czasu, ponieważ ostatnie wieści przekazałam Wam pod koniec września. W przerwach między życiem zawodowym a prywatnym przyglądałam się devlogom, a brak konkretnych informacji w ostatnim kwartale był aż niepokojący.

Dodatkowo pod koniec listopada poinformowano nas, że produkt nie będzie dostępny w dniu premiery na Steamie. Pierwsze miejsce, gdzie możemy spodziewać się RPG Makera Unite, to Unity Asset Store. Powodem tej decyzji jest przedstawienie produktu użytkownikom, który potrafią zainstalować oraz (na poziomie przynajmniej podstawowym) obsługiwać Unity. Na platformę Steam ma zostać przygotowany później z odpowiednio optymalizowanym procesem instalacji, by użytkownicy przyzwyczajeni do starszych Makerów mogli bez problemu zapoznać się z nowym tytułem bez większych problemów technicznych.

News na Steamie nie zawiera informacji, czy RPG Maker Unite będzie dostępny na sklepie Komodo Plaza. Jeśli tak, nie jestem w stanie ocenić, podczas której premiery tam zawita.

Co z tworzeniem gier na konsole?

Jak tylko zapowiedziano RPG Maker Unite, pojawiały się pytania, czy tworzenie aplikacji natywnych umożliwi tworzenie gier nie tylko pod telefony, ale również popularne konsole takie jak Switch. Sugerując się screenem, narzędzia oferowane Gotcha Gotcha Games powinny pozwolić na komfortowy eksportu buildu pod Playstation 4 i 5. Z drugiej strony, niewiele było wieści, na ile RPG Maker Unite ma ułatwić developerom pracę, a zdawkowe odpowiedzi w sekcji Q&A były niewystarczające…

Gotcha Gotcha Games w siódmym devlogu potwierdzili, że nie zapewnią oficjalnego wsparcia dla twórców decydujących się na wydanie gier pod konsole.

RPG Maker Unite pozwoli domyślnie na tworzenie gier dopasowanych pod potrzeby Windows, Mac, Androida oraz iOS. Proces wydania gry bezpośrednio na konsole wymaga jednak dodatkowych kroków ze strony developerów danej gry, których nie można obejść przy pomocy silnika. Na przykładzie Switcha: należy stworzyć prototyp produkcji i zgłosić ją bezpośrednio u producentów, którzy muszą zatwierdzić zgłoszenie, a następnie podpisać umowę z zaufaniem poufności, dającej twórcom dostęp do m.in. dedykowanych modułów Unity.

Z uwagi na zawieranie umowy z podmiotem trzecim, zakup RPG Maker Unite nie wystarczy, aby spełnić swoje marzenie o wydaniu gry na konsole.

…Template Game?

Rozwiązaniem, które wzbudziło we mnie pewną konsternację, był ósmy devlog, w którym Gotcha Gotcha Games informuje o wprowadzeniu Template Game.

W poprzednich programach serii przy instalowaniu programu mamy zaimplementowaną przykładową bazę danych, a na japońskim rynku dodatkowo częstym rozwiązaniem było dołączanie przykładowych gier demonstracyjnych, pokazujących możliwości silnika.

Dla RPG Maker Unite taka baza danych poszerzona jest o możliwość opcjonalnego tworzenia w oparciu o Template Game – gotowy szablon, oparty o domyślne grafiki, w której będą przykładowe mapy i „fabuła”, którą społeczność do woli może wykorzystywać.

Rozumiem, że Template Game w założeniu ma być narzędziem do nauki na gotowych przykładach. Martwi mnie jednak brak informacji o dodatkowym tekstowym poradniku, wyjaśniającym funkcje i możliwość ich samodzielnej implementacji. Dzięki temu na różnych serwerach mogą być publikowane pierwsze projekty, które przez swoją łatwą odtwórczość mogą niepotrzebnie negatywnie nastawić graczy do gier wydanych spod RPG Maker Unite.

Nowe możliwości w walkach

Zdolności

Dotąd seria przyzwyczaiła nas do tego, że należy wybrać odpowiednią grupę, na którą oddziałuje dana zdolność. Prostota systemu wystarczała dla tworzenia podstawowych umiejętności, znanych z klasyków jRPGów, co z pewnością stanowiło zaletę dla początkujących twórców.

Jednocześnie apetyt przychodzi w miarę jedzenia, ponieważ rozwiązanie nie pozwalało na tworzenie bardziej wymyślnych technik. Przykładowo stworzenie umiejętności, która atakuje wroga i jednocześnie nadaje status naszemu bohaterowi, nie było możliwe jedynie przez zakładkę Skills w bazie danych. Twórcy musieli dodatkowo pracować z pomocą własnych skryptów lub dedykowanych pluginów, aby pozwolić sobie na więcej kreatywności w walce.

Gotcha Gotcha Games zaproponował proste, acz obiecujące rozwiązanie dla tego problemu. Dla zdolności w RPG Maker Unite dodano ustawienie już nie 1, ale 2 niezależnych od siebie efektów:

  • działanie na postaci wywołującej umiejętność (User);
  • osobny wynik użycia umiejętności na wskazanych w walce celach (Target[s]).

Dzięki temu twórcy przy tworzeniu walk mają większą kontrolę, której brakowało w starszych Makerach.

Elementy

Dodatkową zmianą w tworzeniu walk jest ustawianie atrybutów (Elements). RPG Maker 2000 i 2003 bazowały na przelicznikach obrażeń, które indywidualnie oznaczano dla zdolności oraz bohaterów w skali A-E. Nowsze generacje RPG Makera zrezygnowały z przeliczników na rzecz ustawiania odpowiedniej wartości indywidualnie przez oznaczenie w liście (XP) lub ustawieniu działania w zakładce Features (od VX). Wszystkie Makery łączył wspólny element – każdą reakcję na dany atrybut trzeba było indywidualnie ustawiać.

RPG Maker Unite poszerzył obliczenia o dodatkowy przelicznik w oparciu o inne atrybuty. Bezpośrednio w ustawieniach atrybutów można ustawić, jak dany atrybut reaguje, gdy podczas walki napotyka inny atrybut. Takie założenie w bazie danych ułatwi projektowanie walk, szczególnie opartych na tradycyjnej metodzie kamień-papier-nożyce, znanej większości jRPGów – gdy ogień jest wrażliwy na działanie wody (weak against), ale z łatwością pokonuje roślinność (strong against).

 

Auto-guide

Rewolucją dla początkujących użytkowników, którzy dopiero uczą się balansowania w grze, ma być opcja automatycznych rekomendacji (Auto-guide). Dzięki temu, przy wskazaniu wybranych parametrów, m.in. pożądanego poziomu drużyny w danym momencie gry, RPG Maker Unite wygeneruje odpowiednie parametry.

Pierwszym wykorzystaniem tego innowacyjnego systemu jest auto-guide dla przeciwników.

Zaimplementowano również auto-guide dla broni oraz zbroi. Dzięki temu program ustawi rekomendowane wartości ataku, obrony… a nawet złota!

Więcej o możliwościach balansu planowanych w RPG Maker Unite możecie przeczytać w wieściach z września.

 

Grupy losowych przeciwników

Dotąd w starszych Makerach, by potwory pojawiły się losowo na mapie, musiały tworzyć osobną grupę przeciwników (Troops). Nie mieliśmy opcji manewrowania przydzieleniem tych grup oraz ustawiania warunków, przy spełnieniu których pokazywaliby się w drużynie konkretni przeciwnicy. Przykładowo, jeśli chcielibyśmy uzyskać walkę z potworami według kombinacji:

  • Przeciwnik A, Przeciwnik A, Przeciwnik B;
  • Przeciwnik A, Przeciwnik A, Przeciwnik C.

to w tym celu musielibyśmy stworzyć dwie osobne Troops w bazie danych.

RPG Maker Unite wychodzi naprzeciw tym potrzebom i dołączył nową funkcję w Encounters. Dzięki temu przy eksploracji mapy gracz może napotykać nie tylko sztywno ustawione Troops, ale przy eksploracji może natrafić na losowo dobranych przeciwników w maksymalnej kombinacji X potworów (Max Monsters to Appear).

 

Testy walk na mapie

Dotąd możliwością przetestowania walk było włączenie jej przez bazę danych w Troops lub bezpośrednio w trybie testowym (Test Play).

RPG Maker Unite pozwoli na wygenerowanie testu walki, ustawionej na danej mapie i w ustalonym regionie.

 

Kwestia zasobów

3D Character Converter

RPG Maker Unite, mimo pierwszego wrażenia silnika 3D, w rzeczywistości nim nie będzie. Tak samo jak starsze Makery jest silnikiem opartym o grafiki rastrowe.

W ramach tworzenia grafik można wykorzystać planowane dodatkowe narzędzie, jakim jest 3D Character Converter, wykorzystujący modele .VRM, by następnie przygotowane pozy dopasować pod wymogi techniczne silnika RPG Makera Unite.

Narzędzie pozwala również na generowanie grafik twarzy (Faces i Portraits), pozwalając na dopasowanie mimiki postaci i pozycji kamery do naszych potrzeb.

Na temat założeń 3D Character Converter możecie więcej przeczytać w wieściach z 29 lipca, gdzie omawiam m.in. pierwsze wieści na temat interfejsu, dość zbliżonego do wideo, pokazanego na Twitterze przez Gotcha Gotcha Games.

Skalowanie przeciwników

W poprzednich Makerach edycja grafik potworów bezpośrednio w bazie danych polegała jednie na zmianach w ramach palety kolorów. To dość proste i nie zawsze wizualnie atrakcyjne rozwiązanie, dzięki któremu w łatwy sposób można tworzyć różne typy przeciwników. Dla RPG Maker Unite dodano dodatkową opcję – będziemy mogli skalować grafiki potworów.

To małe rozwiązanie może być jednak równie podchwytliwe jak wspomniana wyżej paleta kolorystyczna. Na Twitterze użytkownik @CupHogGames słusznie zauważył, że zasoby odczytywane przez RPG Maker Unite to nie są grafiki wektorowe, dlatego z wykorzystaniem tej funkcji grafiki mogą gorzej wyglądać w grze.

Large Parts

Na temat parallax mapping poświęciłam dedykowany artykuł, w którym poruszyłam m.in. tworzenie Large Parts.

Po wgraniu grafiki do bazy, będziemy mogli postawić większy obiekt bez potrzeby składania ich z kilkunastu pojedynczych kafelków. Funkcja ma również ułatwić przenoszenie takich elementów na mapie.

(Pomimo potencjału tego rozwiązania, showcase spotkał się z mieszanym odbiorem na angielskim Twitterze.)

Kolizje dla panoram

Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na parallax mapping, przydatną funkcją może być kolizja dla podłoża. Działa dość intuicyjnie, podobnie jak opcje Regions w starszych Makerach.

(Ku mojemu zaskoczeniu, kolizja w akcji najeżdża zaznaczeniem na Large Parts, czego nie można było zauważyć w screenshotach devlogowych.)

Budowa tilesetów

W poprzednich RPG Makerach bazowano na gotowym zestawie grafik, znanych (w zależności od wersji i tłumaczenia) jako Chipset lub Tileset. Odskocznią od tej reguły jest RPG Maker XP, w którym nie było górnego limitu wysokości pliku Tileset, podczas gdy Autotiles mogły być wgrywane niezależnie od siebie.

RPG Maker Unite idzie o krok dalej. Nie tylko będziemy mieć do czynienia z brakiem limitu dla kafelków i Large Parts, ale dodatkowo mogą być ustawiane dowolnie jako indywidualne pliki, a nie gotowe zestawy grafik.

Animacje postaci

Nie mamy automatycznego ustawień dla animacji postaci RPG Makerze Unite na mapie (Character Animations) oraz podczas walk (SVR animations). Przy wgrywaniu zasobów, możemy zarządzać m.in. tempem oraz ilością klatek.

Opcje personalizacji

Ekran tytułowy

Podobnie jak w RPG Makerze VX Ace, na ekran tytułowy (Title Screen) składają się dwa pliki graficzne: tu nazwane jako główny element Background Image i opcjonalne uzupełnienie Decoration.

Dla RPG Maker Unite są wprowadzone dodatkowe ustawienia:

  • pozycje grafik;
  • widoczność i nazewnictwo 3 komend;
  • pozycja okna komend;
  • czcionka tytułowa (wielkość, pozycja, kolor).

Menu główne

RPG Maker Unite ma oferować również prosty system, dzięki któremu bez pomocy zewnętrznych skryptów możemy zmienić wygląd menu. Na udostępnionym filmie zademonstrowano przede wszystkim wybór między wyświetlaniem twarzy lub portretów postaci oraz modyfikacje w ramach (wersja jednego koloru oraz ramki).

Dodatkowo dla menu głównego, mamy do wyboru 2 wersje (UI Pattern):

  • klasyczny dla Makerów z oknem bohaterów w jednej – oraz komendami w drugiej kolumnie;
  • wersja z portretami i komendami w 1 wierszu, bliska widokowi znanemu m.in. z popularnego na Zachodzie pluginu AltMenuScreen.

Zmiany systemowe

UI w oparciu o tabulatory

Z uwagi na znaczne zmiany w UI i UX programu względem starszych Makerów, RPG Maker Unite pozwala na wykonywanie działań bez potrzeby otwierania nowych okien. Jako przykład pokazano możliwość pisania tekstu dla komendy wiadomości bezpośrednio w zdarzeniu.

Dodatkowym udogodnieniem ma być możliwość testowania i edycji jednocześnie. Dzięki temu bez potrzeby wyłączenia trybu Test Play możemy nakładać odpowiednie poprawki w naszym projekcie.

Więcej o tabulatorach możecie przeczytać w wieściach z 25 marca.

Outline Editor

Rewolucją w RPG Maker Unite jest również wykorzystanie systemu schematów blokowych. Pozwoli ona na prowadzenie dokumentacji bezpośrednio w systemie oraz wizualną prezentację powiązań między elementami naszej gry.

Więcej na temat Outline Editor możecie przeczytać w wieściach z 24 czerwca 2022.

Podsumowanie

Na dzisiaj to wszystko!

Dzisiaj, w dziesiątym już poście z tej serii newsów RPG Makera Unite, przeszliśmy przez:

  • ostatnie prezentacje RPG Makera Unite na Twitterze
  • najważniejsze nowe informacje z devlogów.

Dodatkowo niedługo minie rok, odkąd poruszyliśmy pierwszy raz temat nowego silnika. Dlatego jako redaktorka, dziękuję Wam za obecność na RMtece, wspólne obserwowanie kolejnych nowinek oraz czytanie kolejnych newsów z mojej strony.

Dodatkowo zachęcam każdego do dołączenia do naszej społeczności na naszym Discordzie, gdzie m.in. linkujemy i komentujemy kolejne aktualizacje ze strony Gotcha Gotcha Games RPG Maker Unite.

Do następnego!

puniek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.